Na zákon s logikou!
Tak se nám líhne nový trestuhodný čin: neoprávněná činost pro cizí moc. Bylo by škoda nepohrát si s ním za pomoci pravidel logiky.
Samotná definice má čtyři slova. Změnou jednoho z nich by se měla trestnost zrušit. Co tedy není trestné:
oprávněná činnost pro cizí moc, neoprávněná nečinnost pro cizí moc, neoprávněná činnost pro vlastní moc, neoprávněná činnost pro cizí bezmoc.
Dvojí negace má v logice ten výsledek, že se smysl výroku nemění. Změnou dvou ze čtyř slov tudíž opět dojdeme k trestnosti činu. Vydržíte to? Bude to dlouhé! Ale užitečné. Alespoň zjistíte, za co můžete být trestáni i v případě, že se nedopustíte neoprávněné činnosti pro cizí moc. Trestné logicky musí být i tyto varianty:
oprávněná nečinnost pro cizí moc, oprávněná činnost pro vlastní moc, oprávněná činnost pro cizí bezmoc
neoprávněná nečinnost pro vlastní moc, neoprávněná činnost pro vlastní bezmoc, neoprávněná nečinnost pro cizí bezmoc.
No a jestliže dvojí negace vede k trestnosti, lze i tuto ještě jednou dvakrát znegovat a získáme opět trestný čin:
oprávněná nečinnost pro vlastní bezmoc.
Dlužno ještě dodat, že negováním tří slov opět dojdeme k beztrestnosti. Jde o činy: neoprávněná nečinnost pro vlastní bezmoc, oprávněná nečinnost pro cizí bezmoc, oprávněná činnost pro vlastní bezmoc a oprávněná nečinnost pro vlastní moc.
Pokud se tedy po práci oprávněně jen tak flákám na gauči, abych obnovil své síly, ničeho se nedopouštím - viz poslední z příkladů trojí negace. Fajn, tak toho se budu držet. Ale sakra, já to chtěl ututlat, ale vy už jste to mezitím odhalili: Já hlava děravá ignoroval páté slovo. Tu předložku "pro" mohu přece znegovat předložkou "proti"! Lidi, ale tohle už si dokončete sami, já se jdu oprávněně flákat.