Hlavolam
Kdo říká, že zíráním na monitor člověk blbne? Vždyť se nám zde předkládá i spousta úloh k zamyšlení!
Nemám na mysli zamyšlení nad tím, kdo všechno je v různých drbárnách považován za celebritu. Ani nemířím na lámání si hlavy nad tím, proč jsou výrobky nabízené na profláknutém čínském e-shopu tak levné, proč je tam tolik podivuhodných elektronických udělátek, kdo by je vlastně mohl potřebovat a kolik hodin provozu asi tyto výtvory vydrží.
Ne. Mám na mysli opravdové hlavolamy. Třeba takový ten s hrdinou, který stojí před dutinou se sekcemi voda, láva a poklad, a který má udělat jen dva pohyby. Chtěl jsem vložit obrázek, ale čert ví, jak je to s autorskými právy. No. Zatím, ať jsem si lámal hlavu, jak chtěl, dvěma pohyby bych se k pokladu nedostal. Holt asi nemám ono proklamované IQ 155.
Některé hlavolamy jsou řešitelné většinou průměrně inteligentních lidí, třeba takový domeček jedním tahem. Když dítě zjistí, že se to někomu právě povedlo, provede myšlenkový aha-proces a povede se mu to též, navíc si v budoucnosti troufne improvizovat a začínat na různých místech.
Pak jsou hlavolamy typu "spojte devět bodů ve třech řadách po třech bodech pouhými třemi spojenými přímkami bez zvednutí tužky z papíru". Člověk spoutaný eukleidovskými rovnoběžkami protínajícími se v nekonečnu neuspěje. Chce si to všimnout, že ony body nejsou nularozměrné objekty, ale spíše takové puntíky jako u berušky. Pak to chce nastavit papír s úkolem hooodně dlouhým dalším papírem, pořídit si adekvátně dlouhé pravítko a nepracovat s rovnoběžkami. Výsledná čára vypadá jako "Z" se šikmými částmi a roztažené notně do šířky. Kdo si tohle zapamatuje, už má nadosmrti vystaráno a danou úlohu kdykoli "vyřeší", přesněji řečeno bezchybně provede.
Onen hlavolam s hrdinou toužícím po pokladu jednoznačně bude patřit k druhému typu "lamohlavů". Osobně jsem nicméně objevil vícero způsobů, jak se k předestřené úloze postavit.
Řešení, kterého si cením hodnotou IQ minimálně 130, je prostě celou úlohu ignorovat a věnovat se něčemu užitečnějšímu.
Další možností je představit si, že se celá scéna odehrává na rozpálené poušti a hrdina si tisíckrát více váží vody než mincí. Lze provést jedním pohybem.
Další návrh: ta láva je roztavený čedič nebo něco podobného? Pojďme vypustit vodu a lávu po troškách vypouštět do forem na výrobu kamenných dlaždic. Na tom by se dalo vydělat pěkných pár tisícovek a lepší vrabec v hrsti, než...
Co mne zaujalo: obsah je nyní často skrytý v těle lepé děvy. Když si představím, kudy by se měl obsah vypouštět... No nechme toho. Ostatně: na obrázku jsou tři taková táhla. Vím já, jestli jsou doopravdy propojená s přepážkami mezi třemi obsahy? Co když je to jen kamufláž - vytáhnu jakousi tyč, promrhám tím jeden ze dvou povolených pohybů, a láva od vody zůstane dále oddělená. Aha? V tom případě je nejrozumnějším řešením hned to první, které jsem navrhl.
Ale to není vše. Tělo dívky v sobě udrží žhavou lávu? To ona to asi bude jen socha! V tom případě si můžu někam skočit pro sbíječku a prostě rozflákat hlavu sochy, v níž je ukrytý poklad. Za pokus by možná stálo nechat vytéct lávu do vody, čímž vznikne přetlak páry a socha se roztrhne.
Málo platné, pusťte učitele na prázdniny a on se v tu chvíli začne bavit naprostými, s odpuštěním, kravinami. Což jsem právě dokázal na vlastním příkladu.