Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nešlo by to bez procent? Nyní s upřesněním

29. 8. 2022

Až 90 % mladých žen prý u nás někdy zažilo sexuální obtěžování. To hlásá plakát jedné neziskovky ve veřejném prostoru. Ach jo, to moje matematické vzdělání... Copak musím do všeho jenom rýpat? No musím. Nedá mi to.

Tak například: co znamená ono kouzelné slůvko "až", tak neblaze profláknuté ze "slev" v obchodech? Znamená snad 0-90 %? Nebo 30-90 %? Či 89,5-90 %? A proč nebylo možno stanovit a zveřejnit přesné procento? Odpusťte hnidopichovi, jen bych chtěl mít jasno.

Dále: co znamená slovo "mladá"? Jednak od kdy - máme začínat narozením, 15.rokem (od patnácti let už se to může) nebo 18. rokem? A do kdy podle autorů kampaně žena zůstává mladou? Tady musím prozradit, že v jednom článku jsem se o celé akci dozvěděl trochu víc a studovali prý ženy do - teď nevím - 34 nebo 37 let. Tak nějak. Proč? Sám pámbu ví. A proč vlastně nebyly zahrnuty všechny ženy, včetně babiček? Bylo to proto, že starší ženy byly obtěžovány častěji, méně často, stejně často, nebo hrozilo, že si už nevzpomenou?

Co bylo ve výzkumu považováno za sexuální obtěžování? Shodly se respondentky na tom, co to je?

A hned si rýpnu dál: kde "exaktní výzkum" probíhal? Co takové Horní Mísečky? Nebo Žiželice na Kolínsku? Taky tam procenta vycházela tak, jak nám bylo prezentováno? A pokud tam byl nalezen menší počet, znamená to, že výsledky Prahy a Žiželic byly zprůměrovány, nebo že ono exaktní číslo "až 90 %" odpovídá jen velkým městům? No neříkejte, že se páni výzkumníci omezili jen na jedno velké město!

Poslední dvě kardinální otázky: Za prvé - existuje někde zveřejněný seznam výzkumníků, metodika, počty respondentek a definitivní výstup? A konečně: opravdu nějaký takový výzkum proběhl?

Samotná myšlenka onoho plakátu o "sexuálním harašení" je chvályhodná. Ženy jsou sexuálně obtěžovány celkem často a mnohdy ne beze svědků. Nebuďme lhostejní! Kroťme predátory nebo na ně volejme příslušné orgány. To má býti poselstvím oné kampaně. Ale proč jen tolik vcelku prospěšných věcí musí mít tak nablblou prezentaci na veřejnosti! Je to kvůli rozhodnutí mnohých: "Na matematiku jsem jelito, logika ani všeobecný přehled nejsou mojí silnou stránkou, půjdu tedy studovat PR, marketing nebo reklamu"? Alespoň kdyby tam necpali ta pseudovědecká procenta, stačilo napsat, že sexuální obtěžování je nechutně časté - a bylo by to!
-----------

Slíbené aktuální upřesnění:

Tak už se objevil nový plakát: "77 % českých žen zažilo někdy sexuální obtěžování na veřejnosti." S uvedením dvou institucí, které ten průzkum v únoru 2022 prováděly. Už je to věrohodnější a navíc po troše hledání i s odkazem na konkrétní výstup - systém rad, jak se proti sexualizovanému násilí bránit. Už je z toho klasická statistika, tedy exaktní vyhodnocení nepříliš přesných dat. To už je srovnatelné například s veškerými předvolebními průzkumy a dalšími anketami, které se tváří jako velice pravdivé a přesné. Až někdo zveřejní rovnou těch pět rad proti harašení a odpustí si kydy o průzkumu, bude vše OK. Jen se kvůli tomu nemuselo napřed mrhat prostředky na onen "exaktní výzkum" a na dosavadní plakátové kampaně. Takhle je skutečná pomoc postiženým upozaděna a vynaložené prostředky slouží především jako PR jedné kosmetické firmy. A vo vo vo tom to je.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář